П`ятниця, 29.03.2024, 17:47
.

Сходи

Сходи разом з функціональним значенням є одним з найважливіших елементів інтер'єру . У конструкції і зовнішньому вигляді можуть об'єднуватися різні матеріали і принципи проектування що дозволяють надати сходам необхідні якості і неповторність. Саме ж  різноманіття сходів значною мірою визначається їх конструктивними особливостями. Усі сходи можна розділити на такі основні типи: маршеві, гвинтові.

Маршеві сходи

Найпоширенішою і популярнішою конструкцією є маршеві сходи. У ній оптимально врахована біомеханіка руху людини вгору і вниз. Маршеві сходи хороші там, де немає необхідності економити місце.

Маршеві сходи тому так називається, що складаються з маршів. У кожному марші сходів повинно бути не менше три і не більше п'ятнадцяти східців, інакше встановлювати сходи не має сенсу або ж підйом по ній відніме багато сил. Найчастіше проектувальники обмежують сходовий марш десятьюма-одинадцятьма східцями. Якщо ж конструкція сходів занадто довга, правильніше встановити проміжні майданчики. Їх ширина повинна дорівнювати ширині сходового маршу або бути трохи більше, а розміри кратні довжині людського кроку.

Маршеві сходи можуть бути закритими, коли східці мають підступеньки, і відкритими, якщо підступеньків немає.

По конструкції розрізняють сходи з косоурами або з тятивами похилими несучими балками, що проходять по усій довжині маршів. Вони складають основу частини, що несе. Ці незрозумілі дилетантам терміни визначають тип кріплення східців. Більшість помпезних особнякових сходів якраз тетивні. Тятивою закриваються торцеві частини маршів. У тятивних сходах східці кріпляться в широкі пази зроблені усередині товстих (більше 60 мм) несучих балок.

Якщо кількість східців більше десяти, марш розділяють на дві частини проміжним майданчиком. Такі сходи називають поворотними. Щоб заощадити місце в будинку, допустимо проміжні майданчики замінювати забіжними. Перевага поворотних сходів перед прямими полягає в тому, що при одній і тій же висоті східців вони займають меншу площу. Такі сходи зазвичай встановлюють уздовж двох стін. Часто під ними обладнують комору або підсобні приміщення.

Гвинтові сходи

Гвинтові, або спіральні сходи застосовуються в тих випадках, коли в приміщенні недостатньо місця для прямих сходів. Гвинтові сходи менш зручні для пересування, ніж прямі, але дозволяють економити площу приміщення. Часто застосовуються як допоміжні для підйому або спуску в цокольний поверх. Принциповою особливістю гвинтових являється кріплення східців навколо стовпа, або стійки. Східці гвинтових сходів клиновидної форми і розташовуються навколо цієї центральної стійки. Найчастіше вона виконується у вигляді металевої труби. Вузька сторона східців кріпиться до стійки, а широка найчастіше до балясини або до стін. Підступеньки, як правило, відсутні. Щоб нога комфортно почувала себе на ступені, центральна ширина проступи повинна складати не менше 200-250 мм, в найширшій частині не більше 400 мм.

Гвинтові сходи можуть розташовуватися не лише біля стіни, що несе, але і в центрі кімнати.

Хоча гвинтові сходи займають мало місця, їх застосовують рідше за прямолінійні. Річ у тому, що вони не дуже зручні. Спуск по них вимагає уваги і обережності, і тому перевага частіше віддається маршевому аналогу.